Overslaan naar inhoud

Druk op ENTER om te zoeken of op ESC om te sluiten

België en Nederland versterken hun samenwerking op het gebied van kernenergie

13/05/2026
In het kort

België en Nederland hebben een memorandum van overeenstemming ondertekend om hun nucleaire samenwerking en energie-onafhankelijkheid te versterken. Dit document voorziet in kennisdeling, innovatiemissies, gemeenschappelijke opleidingen en samenwerking rond radioactief afval.

Nederland en België hebben de versterking van hun samenwerking op het gebied van kernenergie officieel bekrachtigd. Deze samenwerking moet bijdragen tot een betere kennisuitwisseling en een sterkere toeleveringsketen. Beide landen willen zo het nucleaire ecosysteem versterken. Deze samenwerking benadrukt ook het belang van kernenergie voor de energietransitie en de energie-onafhankelijkheid van beide landen.

De Belgische minister van Energie, Mathieu Bihet, en de Nederlandse staatssecretaris voor Klimaat en Groene Groei, Jo-Annes de Bat, hebben deze plannen bekrachtigd in een MoU (“Memorandum of Understanding”), ondertekend tijdens het BENENUC26-congres. Met dit akkoord onderstrepen ze de noodzaak van een versterkte samenwerking ten gunste van een efficiënte, solide en performante sector.

Het MoU voorziet dat Nederland en België zullen samenwerken aan de ontwikkeling van een bredere onderzoeksbasis (Research & Development) en aan een versterkte kennisuitwisseling. Daarvoor zullen beide landen periodieke bijeenkomsten organiseren. Nederland zal zo kunnen profiteren van de industriële expertise en toepassingen waarover België momenteel beschikt dankzij zijn groter aantal operationele kerncentrales. Omgekeerd zal Nederland de kennis kunnen delen die het heeft opgebouwd rond de bouw van nieuwe kerncentrales en de ontwikkelingen rond kleine modulaire reactoren (SMR's). Dit betreft onder meer sitestudies, vergunningen, procedures en onderdelen voor (nieuwe) kerncentrales.

Nederland en België willen bovendien dat bedrijven en (kennis)organisaties die actief zijn in de waardeketen en bevoorrading van de nucleaire sector meer samenwerken en elkaar versterken. Daarom zullen beide landen innovatiemissies opzetten waarbij bedrijven en kennisorganisaties uit Nederland en België elkaar ontmoeten. Waar mogelijk zullen de overheden de samenwerking tussen bedrijven aanmoedigen.

Daarnaast willen beide landen ook werken aan het versterken van de kennis en vaardigheden van de mensen die in de nucleaire sector zullen werken. Op het hoogtepunt van de bouw van de kerncentrales zullen ongeveer 10.000 werknemers nodig zijn, en gemiddeld ongeveer 5.000 over het hele bouwproject. Dit kan onder meer via gemeenschappelijke opleidingstrajecten.

Met dit MoU bevestigen Nederland en België ook hun wil om nauw samen te werken op het vlak van oplossingen voor het beheer, de opslag en de definitieve berging van radioactief afval.

Mathieu Bihet, Belgisch federaal minister van Energie: “Toekomstige Europese nucleaire projecten zullen solide waardeketens, hoogwaardige competenties en nauwe samenwerking tussen staten, onderzoekscentra en industriëlen vereisen. België en Nederland beschikken over erkende expertise en willen vandaag hun krachten bundelen om bij te dragen aan de ontwikkeling van een robuuster, innovatiever en onafhankelijker Europees nucleair ecosysteem.”

Jo-Annes De Bat, Nederlands staatssecretaris voor Klimaat en Groene Groei: “Nederland bevindt zich momenteel op een cruciaal moment, met plannen om zijn energie-onafhankelijkheid te versterken via een groter aandeel kernenergie in de energiemix. In een sector die volop in beweging is en een hoge kennisdichtheid vereist, is samenwerking met buurlanden onmisbaar. Met België kunnen we de nodige impuls geven aan onze gezamenlijke ambities. Zo versterken we de sector en dragen we ook bij aan een bredere Europese dynamiek.”

 

Automatisch vertaald uit het Frans. Lees het origineel