Georges-Louis Bouchez heeft onlangs zijn diepe bezorgdheid geuit over de huidige koers van de Europese Unie, met name in de context van de recente spanningen met Europees commissaris Thierry Breton.
Hij herinnert eraan dat Europa geconfronteerd wordt met cruciale uitdagingen, zoals herindustrialisering, de versterking van zijn defensie en de invoering van echte energieonafhankelijkheid. Toch lijkt de Europese Commissie, onder impuls van figuren zoals Thierry Breton, in plaats van zich op deze prioriteiten te concentreren, te evolueren naar een sterkere regulering van de vrijheid van meningsuiting, een aanpak die de liberale voorzitter als zorgwekkend bestempelt.
Deze context houdt in het bijzonder verband met de recente acties van Thierry Breton, die het platform X (voormalig Twitter) heeft bedreigd met sancties krachtens de Digital Services Act (DSA) wegens de mogelijke verspreiding van als „schadelijk” beschouwde inhoud in Europa. Dit optreden werd ervaren als een poging om niet alleen als ongepast beschouwde uitlatingen te censureren, maar ook om een Europese norm op te leggen die de principes van vrijheid van meningsuiting, die de Amerikanen zo dierbaar zijn, zou kunnen ondermijnen.
Georges-Louis bekritiseerde deze aanpak en noemde hem losgekoppeld van de werkelijke behoeften van Europa. Hij pleitte voor een Europa dat gastvrijer is voor ondernemers, investeerders en makers, in plaats van belastingen en beperkende regelgeving op te stapelen. Hij herinnerde eraan dat innovatieve initiatieven zoals Twitter in Europa hadden kunnen ontstaan, als het continent meer ondernemerschap had gestimuleerd in plaats van creativiteit te verstikken door overdreven regelgeving.
Tot slot moet Europa terugkeren naar de essentie: focussen op de versterking van zijn industrie, defensie en energie, en stoppen met het opleggen van regelgeving die de fundamentele vrijheden bedreigt. Enkel door een pragmatischere aanpak en door innovatie te ondersteunen, kan Europa zich echt doen gelden op het wereldtoneel.