Overslaan naar inhoud

Druk op ENTER om te zoeken of op ESC om te sluiten

Wijziging van de norm voor de berekening van het VAA voor bedrijfswagens met verbrandingsmotor: goed nieuws volgens de MR

19/01/2024
In het kort

De berekeningswijze van het voordeel van alle aard voor bedrijfswagens met verbrandingsmotor zou de factuur voor de betrokken werknemers de hoogte injagen. De berekeningsnorm wordt aangepast om deze verhoging te beperken tot enkele euro's, zonder de hybride en elektrische wagens te raken. De MR verwelkomt een hervorming die wie nog geen ander voertuig heeft, ontziet.

Mathieu Bihet, volksvertegenwoordiger in de Kamer, werd geïnterviewd in het programma « Les couloirs de la Chambre » over de hervorming van minister Van Peteghem over het voordeel van alle aard voor voertuigen met verbrandingsmotor.

De minister van Financiën wil immers de norm herzien die wordt gebruikt voor de berekening van het voordeel van alle aard (VAA) voor bedrijfswagens met verbrandingsmotor. Het doel is dat wie van dit voordeel genieten, in 2024 zo weinig mogelijk last hebben van de verhoging van deze belasting.

Ter herinnering: de begunstigden van dit systeem moeten elk jaar een vergoeding betalen omdat ze hun bedrijfswagen ook voor privéverplaatsingen gebruiken. Het VAA wordt berekend op basis van verschillende factoren, zoals de prijs en de leeftijd, maar ook op basis van de CO₂-uitstoot in verhouding tot de referentiecoëfficiënt voor nieuw ingeschreven wagens.

Vandaag weten we het: de leidraad is het wagenpark te vergroenen via elektrische of hybride wagens. Dit nieuwe traject leidt echter tot een daling van de hierboven vermelde coëfficiënt. Concreet betekent dit dat autobestuurders met een dieselwagen of benzinewagen van de firma hun VAA in 2024 sterk zullen zien stijgen, als er niets wordt ondernomen.

De minister van Financiën heeft het probleem dus aangepakt door voor te stellen deze verhoging te beperken, die anders het nettoloon van de betrokkenen zou hebben verlaagd. Daarvoor zal een andere norm in de berekening worden meegenomen (WLTP-norm), die het voordeel heeft recenter te zijn.

Er zal dus een zeer lichte verhoging van enkele euro's zijn voor voertuigen met verbrandingsmotor, terwijl er voor hybride of elektrische voertuigen niets verandert.

Voor de MR is het duidelijk dat een daling van het nettoloon ondenkbaar is, en dat des te meer na de opeenvolgende crisisperiodes die we hebben doorstaan en die we vandaag nog steeds ondervinden. Het zou ook onrechtvaardig zijn geweest om mensen te straffen die nog niet de kans hebben gehad om van type wagen te veranderen. Het loon van werknemers die elke dag economisch bijdragen aan onze samenleving, mag onder geen beding naar beneden worden herzien.

Laten we duidelijk zijn: de vergroening van het wagenpark is een doel dat we willen bereiken, maar het zou naïef zijn te denken dat dit binnen enkele maanden gerealiseerd kan worden. De MR verwelkomt daarom het optreden van minister Van Peteghem in dit dossier en zal het steunen.

 

Automatisch vertaald uit het Frans. Lees het origineel