Ondanks de geruchten die door sommige van onze politieke tegenstanders worden verspreid, zijn we volledig consequent. Als liberale partij zijn we voorstander van internationale handel, op voorwaarde dat onze strategische belangen gevrijwaard blijven.
Tijdens de uitzending QR code op de RTBF van 14 januari 2026 herinnerde MR-Europarlementslid Benoît Cassart eraan dat onze afhankelijkheid van de Verenigde Staten op het gebied van defensie en technologie Donald Trump de kans gaf om de voorzitster van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, te vernederen door een volledig onevenwichtig akkoord op te leggen.
We zijn ook afhankelijk van China voor batterijen en voor onze bevoorrading van zeldzame aardmetalen. Het zou onverantwoord zijn om ook op het gebied van voeding afhankelijk te worden.
Strategische autonomie moet ons kompas zijn.
Voor sommige sectoren is het EU-Mercosurakkoord voordelig. Maar is het redelijk om onze Waalse sectoren (zoals suiker (en dus de biet), gevogeltevlees, rundvlees, honing of ethanol) op het spel te zetten voor een akkoord dat op zijn best slechts 0,05 % van het BBP van de Europese Unie zou opleveren, tegen 2040 (raming van de Europese Commissie)?
We zijn niet tegen een akkoord met Mercosur, maar we willen een goed akkoord: een akkoord dat wederkerigheid van normen integreert, dat geen oneerlijke concurrentie creëert voor onze bedrijven, en dat zowel onze waarden als onze strategische belangen respecteert.