Overslaan naar inhoud

Druk op ENTER om te zoeken of op ESC om te sluiten

Nieuwe genomische technieken: op initiatief van federaal minister van Landbouw David Clarinval heeft België het Europese voorstel gesteund

14/03/2025
In het kort

België steunt de nieuwe Europese wetgeving over nieuwe genomische technieken (NGT). NGT 1 worden gelijkgesteld met klassieke veredeling, in tegenstelling tot NGT 2 die onder het ggo-regime blijven vallen. Het doel is het gebruik van pesticiden te verminderen met behoud van traceerbaarheid en vrije keuze voor landbouwers.

België steunt het standpunt van de meerderheid van de lidstaten voor de invoering van een nieuwe Europese wetgeving over nieuwe genomische technieken (NGT), volledig in lijn met het regeerakkoord van “Arizona”. Dit standpunt werd vandaag bevestigd tijdens een vergadering van het “COREPER”, het Comité van permanente vertegenwoordigers, dat verantwoordelijk is voor de voorbereiding van de werkzaamheden van de Raad van de Europese Unie.

België erkent de noodzaak van een specifiek wetgevend kader voor planten die met nieuwe genomische technieken zijn verkregen.

NGT zijn nieuwe variëteiten die worden ontwikkeld met genen die al aanwezig zijn binnen dezelfde soort, en dit sneller dan bij de zogenaamde conventionele veredeling. De eerste categorie, NGT 1, is dus identiek aan klassieke plantenveredeling en zijn geen ggo's. De categorie NGT 2 omvat daarentegen de nieuwe variëteiten die als ggo worden beschouwd en dus onder dezelfde regels vallen.

België wil garanderen dat dit nieuwe regelgevend kader rekening houdt met de milieu- en gezondheidsrisico's en de vrije keuze van betrokkenen en consumenten waarborgt. Daarom hebben we, naast onze steun, het belang benadrukt om binnen de trialoog met het Europees Parlement verder te werken aan thema's zoals patenten, traceerbaarheid, gebruikersinformatie en biologische landbouw, alsook aan variëteiten die resistent zijn tegen schadelijke insecten.

David Clarinval, federaal minister van Landbouw: “Dit voorstel, waaraan België heeft meegewerkt tijdens zijn voorzitterschap in 2024, maakt het mogelijk om duidelijkheid te scheppen over het gebruik van nieuwe genomische technieken in plantenveredeling. Laten we hier herhalen dat het gaat om het ontwikkelen van nieuwe variëteiten met genen die al aanwezig zijn binnen dezelfde soort, sneller dan bij de zogenaamde conventionele veredeling; het gaat dus niet om ggo's. Ik ben ervan overtuigd dat deze vooruitgang ons zal helpen bij het aanpakken van talrijke uitdagingen, zoals de vermindering van de behoefte aan pesticiden, of het beter kunnen inspelen op de klimaatverandering.”

In het Arizona-regeerakkoord

In het regeerakkoord van “Arizona” staat te lezen dat “de regering de invoering van nieuwe technologieën zal steunen, precisielandbouw zal aanmoedigen en producten op basis van natuurlijke hulpbronnen zal bevorderen. Daarnaast steunt zij initiatieven op Europees niveau die nieuwe genomische technieken in de plantenveredeling bevorderen, met als doel een verminderde koolstofvoetafdruk, een efficiënter gebruik van hulpbronnen zoals water en meststoffen, of een vermindering van het pesticidengebruik.”

Het standpunt van vandaag sluit dus perfect aan bij het regeerakkoord.

Automatisch vertaald uit het Frans. Lees het origineel