Acht maanden na haar aantreden zetten de Waalse Regering en die van de Federatie Wallonië-Brussel de tweede stap in hun hervorming van het openbaar ambt. Op voorstel van minister Jacqueline Galant wordt een nieuw managementmodel voor de administratie goedgekeurd, met als doel een performantere en resultaatgerichte administratie.
Een breuk met de oude praktijken
Dit nieuwe model rust op vijf belangrijke pijlers:
- Aanwerving van topmanagers uit de privésector: de administratie stelt zich open voor extern talent om nieuwe competenties binnen te brengen.
- Einde van het Certificaat Overheidsmanagement (CMP): de aanwerving van leidinggevenden zal niet langer afhangen van dit diploma, wat een ruimere toegang voor de beste profielen garandeert.
- Variabele en prestatiegebonden verloning: de topmanagers zullen worden geëvalueerd op basis van hun resultaten en genieten van een dynamisch loonpakket.
- Evaluatie en sanctionering van onderpresteerders: er komen regelmatige controles en onderpresterende leidinggevenden kunnen gemakkelijker worden opzijgezet.
- Rationalisering van directiefuncties: het aantal topmanagers zal worden verminderd om de besluitvormingsstructuur te verlichten en de efficiëntie te verbeteren.
Een diepgaande cultuuromslag
“We evolueren van een excuuscultuur naar een resultaatcultuur. Het gaat er niet langer om traagheid en blokkades te rechtvaardigen, maar wel om een administratie op te bouwen die haar doelstellingen efficiënt bereikt”, verklaart Jacqueline Galant.
Met deze hervorming tonen de Waalse Regering en die van de Federatie Wallonië-Brussel hun vastberadenheid om de openbare administratie grondig te moderniseren en performanter te maken. De eerste maatregelen treden naar verwachting in oktober 2025 in werking.