Overslaan naar inhoud

Druk op ENTER om te zoeken of op ESC om te sluiten

Onze verkozene van de week: Héloïse Renard

25/04/2025
In het kort

Héloïse Renard, 24 jaar, is een van de jongste OCMW-voorzitters van België, in Tournai, na meer dan 30 jaar socialistisch bestuur. Ze geeft voorrang aan de terugkeer naar werk, het welzijn van de begunstigden en een rigoureus beheer van het erfgoed. Ze wil ook een aantrekkelijkere, veiligere en dynamischere stad voor zelfstandigen en handelaars.

 

Op 24-jarige leeftijd werd Héloïse Renard een van de jongste OCMW-voorzitters van België. Ze bekleedt deze functie in Tournai, waar de MR onlangs een einde maakte aan meer dan 30 jaar socialistisch bestuur. Geëngageerd, dynamisch en lokaal verankerd, staat ze symbool voor een nieuwe generatie politici.

 

Héloïse, na een eerste campagne als kandidate bij de federale verkiezingen, gevolgd door de gemeenteraadsverkiezingen, ben je voorzitter van het OCMW van Tournai geworden. Wat heeft je gemotiveerd om je bij de MR te engageren, en hoe zag jouw traject tot hiertoe uit?

Ik ben al van jonge leeftijd ondergedompeld in de politiek. Ik ben opgegroeid met gemeenteraden en diepgaande gesprekken. Ik vergezelde mijn moeder vaak toen ze Schepen en later Burgemeester van haar entiteit was. Die momenten hebben mijn politiek bewustzijn gevormd. Al vroeg had ik de reflex om de debatten op televisie te volgen en me te interesseren voor de ideeën van elke partij die besproken werden. Daarna begon ik rechten en notariaat te studeren, wat ik vorig jaar heb afgerond. Tegelijkertijd engageerde ik me in mijn lokale afdeling. Het was logisch voor mij om me bij de MR te engageren. De waarden van de partij, in het bijzonder verantwoordelijkheid, arbeid en vrijheid, hebben altijd weerklank bij mij gevonden.

Toen Georges-Louis Bouchez me voorstelde om me kandidaat te stellen voor de federale verkiezingen, heb ik geen seconde geaarzeld. Daarna volgde alles elkaar snel op met de gemeenteraadsverkiezingen. Lokaal engagement, dat is waar de actie haar volle betekenis krijgt: op het terrein staan, daar waar de politiek het dichtst bij de burger staat.

 

Toen je hoorde dat je voorzitter van het OCMW van Tournai zou worden, na 48 jaar socialistisch bestuur, wat was je reactie en welke prioriteiten heb je jezelf als eerste gesteld, met name op het vlak van terugkeer naar werk?

Voorzitter van het OCMW en lid van het Schepencollege worden op 24-jarige leeftijd, dat had ik helemaal niet verwacht. Het was een echte verrassing. Ik heb deze verantwoordelijkheid met veel bescheidenheid aanvaard, maar ook met een oprechte wil om deze menselijke en politieke uitdaging aan te gaan na 48 jaar rood bestuur. Ik houd van uitdagingen en zo beschouw ik mijn mandaat! Zowel bij mijn ontmoetingen met begunstigden als met de medewerkers op het terrein heb ik steeds meer kennis vergaard om mijn opdracht met vastberadenheid en professionalisme te vervullen.

Het OCMW verkeert al enkele jaren in een moeilijke financiële situatie. Mijn prioriteit was van het begin af aan duidelijk: terugkeer naar werk, welzijn van de begunstigden en het personeel, en een rigoureus beheer van de middelen. Dit gebeurt onder meer via een betere valorisatie van ons onroerend en landbouwerfgoed. Deze prioriteiten zijn overigens opgenomen in de Verklaring van Sociaal Beleid en het Strategisch Transversaal Programma. Het Centrum werkt nauw samen met de Stad om overlappingen te vermijden en zoveel mogelijk schaalvoordelen te realiseren.

Sociale en professionele re-integratie staat centraal in mijn optreden. Dit betreft zowel de huidige begunstigden als de toekomstige aanvragers van steun in het kader van de hervorming van de werkloosheidsuitkeringen. Het is een noodzakelijke en rechtvaardige maatregel die een echte reorganisatie van de diensten zal vereisen, maar die onze samenleving in staat zal stellen een sociaal-professioneel evenwicht te herstellen.

 

Nu de MR na decennia van socialistisch bestuur aan het roer staat, wat zijn de grote projecten die de nieuwe meerderheid wil opzetten om de stad te transformeren en het dagelijks leven van de Tournaisiens te verbeteren?

Naast mijn taken bij het OCMW engageer ik me voor een aantrekkelijkere, veiligere en dynamischere stad. Dit gebeurt door constante aandacht voor het welzijn van de burgers, door het onderhoud van het historisch erfgoed en door de verdediging van zelfstandigen en handelaars die onze wijken en ons stadscentrum tot leven brengen. Ik hecht ook veel belang aan levenskwaliteit en sociale cohesie, want dat zijn de fundamenten van een sterke gemeenschap.

 

Tournai is een stad met een uitzonderlijk erfgoed. Wat zijn volgens jou de plekken of activiteiten die je zeker moet ontdekken als je de stad bezoekt?

Tournai is een prachtige stad, rijk aan geschiedenis en landschappen. Ik ben er erg aan gehecht. De kathedraal, het Museum voor Schone Kunsten en het Belfort zijn allemaal schatten die in het stadscentrum in de kijker moeten worden gezet. En in de dorpen belichaamt de Mont-Saint-Aubert voor mij die zo waardevolle band tussen stad en platteland. Het zijn plekken waar men op adem kan komen, waar men samenkomt en die we zorgvuldig moeten onderhouden om ze te bewaren.

Automatisch vertaald uit het Frans. Lees het origineel