In de schijnwerpers: een innovatief lokaal initiatief. Opgezet in Hannuit door MR-burgemeester Manu Douette, is “Ride and Buy” een slim en repliceerbaar project, dat het verdient om bij alle MR-mandatarissen bekend te zijn.
Gelanceerd in 2020, berust het initiatief “Ride and Buy” op een eenvoudig maar doeltreffend idee: burgers aanmoedigen om te kiezen voor zachte mobiliteit, terwijl de lokale handel wordt ondersteund. Via een mobiele app worden de kilometers die te voet of met de fiets worden afgelegd omgezet in punten, die de gebruikers vervolgens kunnen uitgeven als aankoopbonnen bij de handelaars van de gemeente.
Ontwikkeld in samenwerking met leerlingen van het secundair onderwijs van de gemeente, combineert het project meerdere doelstellingen: duurzame verplaatsingen bevorderen, de lokale economie versterken, jongeren betrekken en infrastructuur verbeteren (fietsparking, signalisatie, ter beschikking stellen van deelfietsen…).
Vier jaar na de opstart boekt het project concrete resultaten. Alleen al in 2023 werd meer dan 44.000 kilometer afgelegd, wat overeenkomt met de omtrek van de aarde. In 2024 zijn het aantal gebruikers en het aantal kilometers nog toegenomen. Meer dan 800 gebruikers zijn actief op de app. De impact op het milieu is ook meetbaar: de afgelegde verplaatsingen hebben de uitstoot van meer dan 15 ton CO₂ vermeden. Zowel bij de handelaars als bij de burgers is het onthaal zeer positief. De app wordt als gebruiksvriendelijk beoordeeld en de lokale economische opbrengsten zijn heel reëel.
Bekroond met drie prijzen voor zijn innovatieve karakter en repliceerbaarheid, past “Ride and Buy” perfect in een lokale strategie van ecologische en economische transitie. Het kan worden geïntegreerd in een gemeentelijk klimaatplan, of in een fiets- of voetgangersplan.
Het project kan gemakkelijk worden aangepast aan andere lokale situaties. Om meer te weten te komen of ervan te leren, is het voldoende om rechtstreeks contact op te nemen met de gemeente Hannuit.
Ook jij, deel je goede lokale ideeën
De Ondersteuningscel voor Lokale Verkozenen herlanceert het initiatief “Goede Lokale Ideeën”. Heb jij ook een innovatief project opgezet in jouw gemeente en wil je het exporteren naar andere liberale entiteiten, aarzel dan niet om het te delen.